Kraftverk (Bilde: Creative Commons)
NKP Vestland: Kraftpolitikken er en katastrofe
19.04.2026
Regjeringens (og Stortingsflertallets) kraftpolitikk er en katastrofe for folk og industri! Hvordan er det mulig å gjøre norsk strøm til Europas dyreste?

Nettstedet Europower.no kan 18. april melde at norske strømpriser ligger skyhøyt over resten av Europa. Fire av de fem norske prisområdene ligger på Europa-toppen. Det koster 12 øre å produsere én kWh i Norge. En pris på 1,45 kr. er dermed 12 ganger så høy som den norske produksjonsprisen.

Årsaken er selvsagt Regjeringens beslutning om å gjøre norsk vannkraft til en salgsvare som omsettes på det europeiske kraftmarkedet. Norges naturlige fortrinn - vannkraften - som bygget norsk industri og sikret folket lave priser i det kalde Norge, er ved overlagte politiske beslutninger ofret for å tilfredsstille EUs interesser.

"Norgespris" er en bløff. Det betyr bare at fellesskapet subsidierer prisen over skatteseddelen. Markedskreftene styrer uansett.

Norges Kommunistiske Parti vil oppheve Energiloven, dvs. redefinere strøm fra vare til grunnleggende infrastruktur. Vi vil frikoble det norske strømmarkedet fra NordPool og EUs strømmarked, slik at strømprisen i Norge ikke påvirkes av strømprisen i EU.



Del


Opphavsrett tilhører NKP © 1998-2023
Bergens Arbeiderparti av NKP, Torborg Nedreaasgate 20, 5006 Bergen
Organisasjonsnr: 979 874 782
Telefon: 413 61 263 / 481 07 385
E-post: kontakt@bergenkommunist.no